Hamilelikte kızamık belirtileri ve tedavi

Çok bulaşıcı,fakat nadir olan ve genellikle çocuklarda görülen bu hastalık hamile kadınlarda bazı endişelere neden olabilir.

Kızamık nedir?

Kızamık paramyxovirus nedeniyle ortaya çıkan ve genellikle çocuklarda görülen çok bulaşıcı bir hastalıktır.Kızamıkla birlikte yüksek ateş,burun akıntısı,öksürük,kızarmış gözler ve deride küçük kırmızı yumrular oluşur.


Kızamık ne kadar yaygındır?

Küçükken bu hastalığı geçirdiğiniz veya aşı olduğunuz için hamilelikte görülme ihtimalli çok düşüktür.Eğer hala aşı olmadıysanız ve küçükken bu hastalığı geçirmediyseniz bu hastalığa karşı bağışıklı değilsiniz,bu nedenle gebe kalmayı denemeden önce kızamık,kabakulak ve kızamıkçık aşısı olmalısınız.

Kimler risk taşır?

Bir çok doğurganlık yaşına gelmiş kadın küçükken bu hastalığı geçirdiği veya daha sonra aşı olduğu için risk taşımaz.Bağışıklı olmasanız bile bir çok insan bağışıklı olduğu için kızamık ile etkileşime geçme ihtimaliniz çok azdır.Fakat yine de aşı olmazsanız veya bağışıklı olmadığınız için eğer kızamık enfeksiyonu kapan birisiyle etkileşime geçerseniz enfeksiyonu kapma riskiniz çok yüksektir.Eğer gebelikten önce kızamık aşısı yaptırmazsanız gebelik sırasında bunu yaptıramazsınız çünkü kızamık,kabakulak ve kızamıkçık aşıları canlı virüs içerir ve gebelik  boyunca bu tehlikeli olabilir.

Kızamık belirtileri nelerdir?

Normal bir kızamık  yüksek ateş,burun akıntısı,öksürük ve kızarmış gözlerle başlar.Bu belirtiler başladıktan  3-4 gün sonra kırmızı noktalar gözükmeye başlar.Ve bu kırmızı yumrular baş aşağı doğru yayılır.Yumrular ve belirtiler genellikle bir iki haftadan sonra ortadan kaybolur.

Riskleri ve tedavileri

Kızamık gebelik boyunca bebekte doğum defektlerine neden olmaz fakat gebelik boyunca bu enfeksiyonu kaparsanız düşük yapma veya erken doğum riskinizi artırır.

Eğer kızamığa karşı bağışıklı olup olmadığınızı bilmiyorsanız bağışıklı olduğunuzdan emin olmak için kan testini yaptırabilirsiniz.Eğer bağışıklı değilseniz ve gebelikte kızamık enfeksiyonu kaparsanız  kızamığın daha çok gelişmemesi için doktorunuzla immun globulin aşısı için konuşun.Eğer başka çocuklarınız varsa siz gebeyken onların aşı olmasını sağlayın,bu siz ve bebeğiniz için risk oluşturmaz.