Hamilelikte kan pıhtılaşması belirtileri

Kan pıhtılaşması ciddi endişelere neden olur,özellikle hamile olduğunuz zamanlarda.Gelişen bebeğiniz nedeniyle kan pıhtılaşması ek riskler veya endişeler taşır.İyi haber,kan pıhtılaşması gebelikte çok nadir gerçekleşen bir durumdur.Gebeyken atacağınız bazı adımlar sayesinde kan pıhtılaşma riskinizi minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Kan pıhtılaşması nedir?

Eğer vücudun gönderdiği trombosit hücreler kan akışını durdurursa kan pıhtılaşması ortaya çıkar.Normalde,bu bir yerinizi kestiğiniz zaman meydana gelir ve böylece kanamanız durur.Gebelikte,doğumda çok kan kaybetmemek için pıhtılaşma daha çok meydana gelir.

Kan pıhtılaşması bacaklarda veya pelvik bölgelerde meydana geldiği zaman derin ven trombozu denir.Derin ven trombozu ciddi sağlık endişeleri ile ilişkilendirilir.Derin ven trombozu önlemenin yolları vardır ve gerçekleştikten sonra tedavi edilebilir.

Kan pıhtılaşması yaklaşık olarak hamile kadınların sadece binde birini etkiler,bu nedenle risk taşımadığınız sürece alarma geçmeye gerek yok.


Gebelikte kan pıhtılaşmasının nedenleri nelerdir?

Gebelikte araştırmacılar kan pıhtılaşması için bir çok neden belirtmektedir,eğer bu kategorilere girerseniz not edin.Kadınlarda genellikle gebeliğin ilk üç ayında veya doğumdan sonraki ilk altı haftada daha çok kan pıhtılaşması görülür.Eğer kan pıhtılaşması için risk taşıdığınızı düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun.

Eğer alttaki durumlara sahipseniz,kan pıhtılaşması için risk taşıyorsunuz:

-Yakın bir akrabanız daha önce kan pıhtılaşmasına sahip olmuşsa,
-Sigara içiyorsanız veya pasif içiciyseniz,
-35 yaşında veya üstüyseniz,
-Hamilelikte uzun yolculuklara çıkarsanız,
-Çoğul gebelik,
-Uzun zaman boyunca oturuyorsanız,
-Sezaryenle doğum yapacaksanız.

Gebelikte kan pıhtılaşmasının belirtileri nelerdir?

-Bir bacakta ağrı veya şişkinlik
-Yürürken ağrının kötüleşmesi
-Damarların normale göre daha büyük gözükmesi

Kan pıhtılaşması hangi riskleri taşır?

-Plasentada kan pıhtılaşması
-Kalp krizi
-Felç
-Düşük yapmak
-Pulmoner emboli(kan pıhtılaşması yayıldığı ve akciğerlerde meydana geldiği zaman).

Gebelikte kan pıhtılaşması nasıl önlenir?

Derin ven trombozu önlemek önemlidir,ve bu sağlıklı bir hayat tarzı ile mümkündür.DVT ile savaşmak için aktif olmak lazım,bu nedenle doktorunuza başvurup hangi aktivite veya egzersiz çeşitlerini yapabileceğinizi öğrenin.Düzenli egzersiz yapmak kan dolaşımını geliştirir ve kan pıhtılaşmasını önler.Ayrıca sağlıklı beslenmek de önemlidir,eğer sigara içiyorsanız hemen bırakmalısınız.

Gebelikte kan pıhtılaşması tedavisi

Eğer sizde kan pıhtılaşması veya DVT teşhis edilirse büyük ihtimalle antikoagülan ile tedavi edileceksiniz.Antikoagülan kan pıhtılaşmasını çok kolay bir şekilde giderir.