Hamilelikte kabakulak belirtileri ve tedavi

Çoğu kişinin bağışıklı olması bu hastalığın büyük ölçüde azalmasını sağlamıştır.

Kabakulak Nedir?

Kabakulak,paramyxovirusu nedeniyle ortaya çıkan ve genellikle çocuklarda görülen kısa süreli bir enfeksiyon veya hastalıktır.Ve genellikle havadaki enfeksiyon kapmış damlacıklarla yayılır.

Kabakulak ne kadar yaygındır?

Bir çok insan artık kızamık,kabakulak ve kızamıkçık aşısı olduğu için kabakulak çok nadir görülen bir durumdur.Bu durumun gebelikte meydana gelme ihtimalli binde birdir.

Kabakulak için kimler en çok risk taşır?

Bir çok doğurganlık yaşına gelmiş kadın çocukken bu hastalığı geçirdiği veya aşı olduğu için bu enfeksiyona karşı bağışıklıdır.Bağışıklı olmasanız bile diğer insanların çoğu bağışıklı olduğu için enfeksiyonu kapma riskiniz oldukça azdır.İnsanların çok azı bağışıklı değil ve ilk etkileşimde hastalığın bulaşma ihtimalli düşüktür.Fakat,enfeksiyonun aktif olduğu kişilerle etkileşime geçerseniz veya bağışıklı değilseniz sizde kabakulak enfeksiyonunu kapabilirsiniz.Bu nedenle gebe kalmayı denemeden önce kızamık,kızamıkçık ve kabakulak aşısını mutlaka yaptırın.Gebelik sırasında bu aşıyı yaptıramazsınız,çünkü aşı canlı virüs içerir ve bu da gebeliğiniz için tehlikeli olabilir.

Kabakulak belirtileri nelerdir?

Bu enfeksiyonun en belirgin belirtisi yanak ve çenede oluşan şişliktir.Ayrıca bunun yanında tükürük bezinde iltihaplanma olur.Kabakulak enfeksiyonu ayrıca yüksek ateş ve baş ağrısına neden olabilir.

Riskleri ve tedavileri

Gebelikte ortaya çıkan kabakulak enfeksiyonu erken doğum veya doğum defektleri ile ilişkilendirilmiyor.Fakat gebeliğin erken dönemlerinde yani ilk üç ayda bu enfeksiyonu kapmak düşük yapma riskini az da olsa taşıyabiliyorsunuz.

Gebelikten önce size tavsiyemiz kesinlikle kızamık,kabakulak ve kızamıkçık aşısını yaptırın.Çünkü gebe kaldıktan sonra iş işten geçmiş oluyor,ve gebelik sırasında bu aşı canlı virüs içerdiği için aşıyı yaptıramıyorsunuz.Eğer kabakulak enfeksiyonuna maruz kaldığınızı düşünüyorsanız veya yukarıda belirtilen belirtileri fark ederseniz hemen doktorunuza danışın.

Gebeyken diğer çocuklarınızın aşı olmalarını sağlayabilirsiniz,bu sizin ve taşıdığınız bebek için hiçbir risk taşımaz.Çocukların aşı olmalarını sağlamak büyüdüklerinde bağışıklı olurlar ve ciddi sorunlarla karşılaşmazlar.
kabakulak hamilelere geçermi