Hamilelikte ağır kaldırmak bebeğe zarar verir mi?

Bebeğiniz geliştikçe vücudunuz buna uyum sağlamak için bazı değişikliklere maruz kalır.Bebeğiniz büyürken rahim de büyür ve bazı kramplara neden olur.Bu normaldir,peki gebelikte ağır cisimleri kaldırmak güvenli midir?

Ayrıca vücut doğuma hazırlanmak için kalça eklemleri gevşemeye başlar.Vücudunuzda meydana gelen değişiklikleri fark etmeniz önemlidir ve bu nedenle buna ağır cisimler de dahil olmak üzere gebelik öncesi yaptığınız aktiviteleri artık yapamayabilirsiniz.

Hamilelikte bazı cisimleri kaldırabilirsiniz ama sağlığınızı olumsuz etkileyebilir,bu nedenle hamileyken ağır işleri genellikle partnerinize veya başka birisine yaptırın.

Eğer erken doğum veya prematüre doğum riskini taşıyorsanız ağır cisimleri kaldırmayı ilk üç aydan sonra durdurmalısınız.Ve bu doktorunuzla tartışmanız gereken bir şeydir.

Gebelik boyunca ağır cisim kaldırmanın riskleri

Hamile bir kadın ağır cisim kaldırmaktan kaçınmalıdır.Ağır cisim kaldırmak bazı  kadınlarda erken doğum veya düşük kilolu bebek riskine neden olabilir.

Bir cismi hatalı bir şekilde kaldırmak ister ağır olsun ister olmasın kramplara ve kas ağrılarına neden olabilir.Ağır cisim kaldırdığınız zaman ortaya çıkabilecek en yaygın problemlerden bir tanesi fıtıktır.

Ağırlık kaldırma teknikleri

Ağrılık kaldırırken belinizde değil,dizlerinizde eğilmeli ve objeyi almalısınız.Dizlerinizde bükülürken veya eğilirken sırtınızın mümkün olduğu kadar düzgün veya düz tutmanız çok önemlidir.Ayrıca gebelikte herhangi bir cismi veya objeyi kaldırırken ani sarsılma veya ani hareketlerden kaçının.

İster hamile olun ister olmayın yük kaldırmak için yapabileceğiniz bazı pratikler vardır.Hamileyken cisimleri doğru bir şekilde kaldırmak çok önemlidir,çünkü iskelet ve destek sistemi değişiyor ve problemlere veya gerginliklere daha duyarlı olurlar.

Eğer hala evde veya işte ağırlık kaldırma hakkında endişe ediyorsanız bunun için partnerinizle veya iş yerinde bulunan yakın bir arkadaşınızla konuşabilirsiniz.Eğer işiniz ağırlık kaldırmakla ilgili ise bunun için patronunuzla konuşabilir veya izin alabilirsiniz.Unutmayın,kendinizi risklerden korumak için gebelik boyunca yardım istemekten çekinmeyin.