Hamilelik testi negatif çıktı ama adet olmadım

Kadınlarda en çok hayal kırılığına sebep olan şeylerden bir tanesi de geç adet günü ve negatif gebelik testi.İster hamile kalmayı deneyin,ister denemeyin geç gelen adet günü veya dönemi kadınlarda stres,endişe,kafa karışıklı ve bazı varsayımlara neden olabiliyor...Hamile miyim? Hamileysem neden negatif gebelik testi? Hamile değilsem adet kaybı neden?

Birincisi,geç adet periyodu ve negatif test sonucu gereksiz paradoksa neden olmamalıdır.Bunun için bir kaç muhtemel açıklama veya neden vardır.

Diyelim adet kaybı yaşadınız ve birkaç gebelik belirtisi fark ettiniz,fakat gebelik testleri negatif sonuç gösteriyor.Bunun nedeni ne olabilir? Yanlış negatif sonuç mu gösteriliyor? Eğer böyleyse,yanlış negatif sonuca neden olan faktörler nelerdir?

Diyelim hamilesiniz,en basit açıklama veya neden şudur,eczaneden aldığınız gebelik testi az duyarlıdır.Bunun anlamı şudur,aldığınız test henüz hCG seviyesini tespit edemiyor,çünkü hCG seviyesi henüz testin eşiğine yetişmemiş veya hCG seviyesi çok düşük olduğu için test henüz bunu tespit edemiyor.Bir çok test markası çok duyarlı olmadığı için adet kaybının ilk gününe kadar beklemenizi istiyor.Bu nedenle daha duyarlı bir test almalısınız veya bir kaç gün bekleyip hCG seviyesi yükseldikten sonra yeniden test yapmalısınız.Ama bunları yapmadan önce test üzerinde verilen talimatları dikkatlice okuyun ve testi doğru yaptığınızdan emin olun.

En duyarlı gebelik testi 20 mlU'dur.Bu test yumurtlamadan 7-10 gün sonra gebe olup olmadığınızı belirleyebilir.Ayrıca testi sabah yapmanız daha çabuk pozitif sonuç almanızı sağlayabilir.Çünkü yeni uyandığınız zaman idrarınız hCG bakımından daha yoğundur,gün içinde içtiğiniz içecekler ve sık idrara çıkmanız hCG yoğunluk seviyesini düşürebilir.Testin adet kaybına rağmen negatif sonuç göstermesinin bir nedeni de bu olabilir.

Ayrıca hCG miktarı kadından kadına farklı hızla artabiliyor.Bazı kadınlar adet kaybı gerçekleşmeden önce gebe olduğunu öğrenebiliyor,fakat diğerleri hCG seviyesi testin eşiğine gelene kadar uzun süre beklemeleri gerekebilir.hCG seviyesi implastayondan sonra 48-72 saatte bir iki katına çıkar ve 20 mlU gebelik testini kullanan bir kadın bunu ovülasyondan 7-10 gün sonra tespit edebilir.Bu ortalama bir sayıdır,ama bu durum bütün kadınlarda aynı olmayabilir,yani hCG seviyesi bu kadar hızlı gelişemeyebilir.

Bazen aldığınız ucuz ve kötü markalarda testin içine anti-hCG antikorları iyice koymamış olabilirler,bu çok nadir bir durumdur,fakat bazen olabiliyor.Eğer az miktarda anti-hCG antikoru koymuşlarsa test geç pozitif sonuç gösterebilir.Yani çok beklemeniz gerekebilir.Bu nedenle test alırken,biraz pahalı olsun ama sağlam olsun.

Bazı durumlarda eğer hamileyseniz hCG seviyesi yükselmiyorsa bu ektopik gebelik veya başka bir problemin belirtisi olabilir.Bunun için evde gebelik testi yapmak yerine doktorunuza başvurup kanda gebelik testini yaptırabilirsiniz.Kanda gebelik test ile doktorunuz hCG hormon miktarını tam olarak tespit edebilir ve eğer normal bir şekilde artmıyorsa,bu bir problemin belirtisi olabilir.

Eğer hamile değilseniz düzensiz adet periyotları bazen adet kaybına veya adetin çok geç gerçekleşmesine neden olabilir.Adet kaybına neden olabilecek diğer faktörler  artan stres,endişe veya uykusuzluktur.Stres ve endişe kortizol gibi spesifik hormonların üretilmesine neden olabilir.Böylece uzun süren stres ve endişe vücudunuzda üreme hormonlarının dengesini bozabilir ve bu da menstrual döngünün başlamamasına veya adet kaybına neden olabilir.Eğer çok stresli iseniz adet kaybı hakkında endişelenmeyin büyük ihtimalle sorun stresten kaynaklıyor.Ayrıca bazen uzun yolculuklar veya uçakla yolculuk adet kaybına veya adetin geç başlamasına neden olabiliyor.

Eğer geçmişte doğum kontrollerini kullanmışsanız,ve son aylarda bıraktıysanız bu düzensiz adet periyotlarına veya adet kaybına neden olabilir.Çünkü doğum kontrolleri bazen üreme hormonlarının dengesini bozabiliyor,eğer bunun hakkında endişeleniyorsanız doktorunuza başvurun.

Bir başka neden eğer yaşınız büyükse erken menopoza girmiş olabilirsiniz.Erken menopozda bazen düzensiz adet periyotları veya adet kayıpları olabiliyor.

Eğer hala endişelenmeye devam ediyorsanız,doktorunuza başvurabilirsiniz.