Gebelikte su çiçeği çıkarmak

Suçiçeği nedir?

 Suçiçeği bir virüs enfeksiyonudur ve deride kızarma,kaşınma ve sıvı dolu kabarcıklara neden olur.

Suçiçeği ne kadar yaygındır?

Doktorların söylediklerine göre suçiçeği her 2000 gebelikten bir tanesinde meydana gelir.Bugün bir çok yetişkin çocukken suçiçeği geçirdiği veya aşı olduğu için suçiçeğine karşı bağışıklıdır.

Suçiçeği için kimler en çok risk taşır?

Eğer bağışıklı iseniz,suçiçeği ile etkileşime geçmekten korkmayın.Bağışıklı olmasanız bile suçiçeği enfeksiyonu kapma riskiniz çok küçüktür.Çünkü bir çok kişi çocukken suçiçeği kapıyor veya çoktan suçiçeğine karşı aşı olmuş.

Suçiçeği belirtileri nelerdir?

Suçiçeği genellikle ilk önce sırt bölgesinde gözükmeye başlar ve daha sonra vücudun kalan kısmına sıçrar.İlk önce küçük ve kırmızı yumrular gözükür ardından bunlar sıvı dolu kabarcıklara dönüşür.Daha sonra patlayarak kaşınmaya başlar.

Riskleri nelerdir?

Eğer gebeliğin ilk yarısında su çiçeği kaparsanız,bebeğin konjenital varissella sendromu geliştirme riski çok düşüktür.Bu sendrom bebekte bazı doğum defektlerine neden olabilir.Eğer gebeliğin geç dönemlerinde bu virüsü kaparsanız,bebek için küçük bir tehlike oluşabilir ve kaşıntı nedeniyle rahatsız olabilirsiniz.Fakat,eğer doğumdan bir hafta önce bu enfeksiyonu veya virüsü kaparsanız bebeğiniz pek bir zarar görmez.Eğer bu durum meydana gelirse,doğumdan hemen sonra enfeksiyonun bebeğe bulaşma ihtimaline karşı bebeğe bazı suçiçeği antikorları verilir.

Ne yapabilirim?

Eğer suçiçeğine karşı bağışıklı olduğunuzdan emin değilseniz bunu kontrol etmek için kan testini yaptırabilirsiniz.Bağışıklı olmadığınız ortaya çıkarsa gebelik boyunca virüse maruz kalmaktan kaçınmalısınız ve çocuklarla çok etkileşime geçmemelisiniz. Gebelikte suçiçeği için aşı olamazsınız çünkü aşı canlı virüsleri içerir.Ama bu enfeksiyonu kaparsanız doktorunuz bir tane VZİG iğnesi yapabilir,bu iğne rahatsızlığınızı biraz hafifletir.

g