Gebelikte kafein zararlı mı?

Kafein hakkında bilinen gerçekler

-Kafein uyarıcı ve idrar söktürücüdür:Kafein uyarıcı olduğu için kan basıncını artırır ve kalp atışınızı hızlandırır.Her iki durumda gebelik boyunca risklidir.

Ayrıca kafein sık idrara çıkmanıza neden olur.Bu vücudunuzdaki sıvı miktarını azaltır ve dehidratasyona(vücudunu kurumasına) neden olur.

-Kafein plasentadan bebeğe geçer:aldığınız kafein miktarını kendi vücudunuza göre alabilirsiniz,ama bebeğin böyle bir şansı yoktur.Bebeğin metabolizması daha olgunlaşıyor ve kafeini tam olarak metabolize edemez.

Herhangi bir kafein miktarı bebeğin uyku düzenini veya gebeliğin son aşamalarında bebeğin hareketlerini etkileyebilir.Unutmayın,kafein uyarıcıdır ve hem bebeğin hem de sizin uyanık kalmasına neden olur.

-Kafein sadece kahvede bulunmaz:Bu bir gerçektir,kafein sadece kahvede bulunmaz,çay,soda,çikolata ve bir çok ilaçta bulunabilir.Bunları alırken dikkatli olun.

-Kafein hayvanlarda doğum defektlerine neden olur:hayvanlar üzerinde yapılan bir çok çalışmaya göre kafein erken doğuma,kısırlığa,doğum defektlerine,düşük kilolu bebeğe ve üreme organı problemlerine neden olabilir.

Fakat insanlar üzerinde sonuçlanmış bir araştırma mevcut değildir.Yine de kendinizi güvene almak istiyorsanız bu araştırmaları dikkate alın.

Kafein kısırlığa neden olur:Bazı araştırmalar yüksek miktarda kafein aldığınız zaman geç hamile kalma ihtimalinizin yüksek olduğu söylüyor.

Kafein düşük yapmaya neden olur:2008' yapılan iki çalışmaya göre çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Bir araştırmaya göre eğer günde 200 mg veya daha fazla kafein alırsanız düşük yapma riskiniz kafein almayanların iki katıdır.

Diğer çalışmaya veya araştırmaya göre ise eğer günde 200-350 mg kafein alırsanız düşük yapma riskiniz pek artmayacağını söylüyor.

Araştırma sonuçları birbiriyle çeliştiği için kendinizi güvene almak isterseniz,hamileyken kafein miktarını mümkün olduğu kadar minimum seviyeye indirin.Yani bir hamile kadın günden 200 mg'dan az kafein almalıdır.

Ne kadar az kafein alırsanız o kadar iyidir.Bazı uzmanlar günde 150 mg kafein için çok fazla,bazıları ise 150 mg'mın değil 300 mg kafein için çok fazla diyor.Kafeinden mümkün oldukça kaçınmanız yapabileceğiniz en iyi şeydir.Ayrıca kafeini bırakmak istemiyorsanız bunu doktorunuzla konuşup size zarar vermeyecek miktarda alabilirsiniz.