Gebelikte depresyon bebeği nasıl etkiler?

Gebelik depresyonu oldukça yaygın bir durumdur ve yaklaşık olarak gebe olan kadınların %14-23'ünü etkilemektedir.Kadınlar hamile kaldıkları zaman depresyona daha duyarlı olur,stres,endişeye neden olan hormonların artması ve sosyal baskı gebelik boyunca kadının duygusal dünyasını etkileyebiliyor.Bazı faktörler depresyona girmenize neden olabilir.Depresyon her yaşta ortaya çıkabilecek bir hastalıktır ve neredeyse herkesi etkileyebilmektedir bu nedenle yardım ararken çekinmeyin.

Gebelik depresyonu bazen şiddetli olduğu için kadının üzgün olmasına ve kendini umutsuz hissetmesine neden olabilir,böylece kadın doğum öncesi bakımlarını doğru düzgün yapmaz,hem kendisine hem de bebeğine zarar verir.Depresyon nedeniyle ortaya çıkan belirtiler doğru bir yardım ile etkili bir biçimde tedavi edilebilir.Bunun için hem ilaçsız hem de ilaçlı tedavi yöntemleri vardır.Örneğin antidepresanlar gebelik boyunca kullanılması güvenli ve çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Hangi tedavi metodunun sizin için iyi olduğu sizin kişisel kararınıza bağlıdır.Doktorunuz sizinle konuşabilir ve size için bazı spesifik seçenekleri sunabilir.

Gebelikte kadınlar neden depresyona girer?

Gebelikte depresyona neyin sebep olduğu kimse tam olarak bilmiyor,ama gebelikte artan bazı hormonların depresyonu artırdığından şüphe yok.Annelerin depresyona girmesine neden olan bazı faktörler:

-Hormonlar:Hormonlar, duygu ve ruh halini etkileyen beyin kimyasallarını doğrudan etkiler.Menstrual öncesi duygusal yıkıma neden olan hormon dalgalanmaları gebelikte de depresyona neden olabilir.Yapılan araştırmalara göre eğer adet dönemlerinden önce şiddetli belirtilere sahip olanlardansanız gebelik boyunca ciddi depresyon riski ile karşı karşıyasınız.

-Depresyon geçmişiniz:Eğer daha önce depresyonla teşhis olduysanız,bunu doktorunuza söyleyin çünkü tekrar depresyona girme riskiniz büyüktür.

-Genetik faktörler:Depresyon ailede yayılan bir hastalıktır.Eğer ailenizde ruhsal bozukluklar yaşayan veya depresyona giren kişiler varsa sizin de aynı şeyi yaşama riskiniz büyüktür.

-Stresli yaşam olayları:Aileden yaşlı birisine bakmak,sevdiğiniz bir insan kaybetmek,eşinizle bazı tartışmalara girmek ve ekonomik açıdan sıkıntıya düşmek stresin örneklerindendir ve bunlar depresyona girmenize neden olabilir.

-Zor bir gebelik:Eğer gebe kalmakta zorlandıysanız veya daha önce düşükle bebeğinizi kaybettiyseniz ve gebeliğiniz yüksek risk taşıyorsa yeniden bebeğinizi kaybetme korkusuyla yaşarsınız.Bu tür streslerin altına girmek depresyon riskini artırır.

-Genç olmak:Genç kadınlar gebelikte daha çok strese girerler.

-Tiroid problemleri:Tiroid hormonunda meydana gelen dalgalanmalar metabolizma dengesini olumsuz etkiler,bu nedenle depresyonun bazı belirtilerine neden olur.Eğer depresyon tiroid bozukluğundan kaynaklanırsa basit bir kan testi bunu size söyleyebilir.

Gebelikte depresyon belirtileri

-Üzgün olmak,huzursuzluk ve depresif ruh hali
-Sürekli ağlamak
-Aile ve arkadaşlardan uzaklaşmak
-Sevdiğiniz aktivitelere olan ilgisizlik
-Kilo kaybı
-Her zaman yemek yemek istemek,fakat iştah kaybı nedeniyle yememek
-Uyumakta zorluk çekmek veya çok uyumak
-Yorgunluk veya enerji kaybı
-Kötü şey düşünmek,konsantre olamamak veya karar vermekte zorlanmak
-Kendini değersiz ve suçlu hissetmek
-Ölmek istemek veya intihar girişimleri
-Baş ağrısı,mide problemleri ve uzaklaşmayan diğer ağrılar
-Doğum  öncesi ziyaretleri kaçırmak veya ilaçları belirtilen talimatlara göre kullanmamak
-Vücuda zarar verecek tütün,alkol ve illegal maddeler kullanmak

Gebelikte depresyon nedeniyle ortaya çıkabilecek problemler

Bir çok kadın çekindikleri için,kendini suçlu hissettikleri için veya gebelikte depresyonun normal ve kendiliğinden geçeceğine inandıkları için depresyon için tedavi olmazlar.Fakat yapılan araştırmalara göre eğer depresyon tedavisi olmazsanız erken doğum,düşük kilolu bebek,muhtemel gebelik şekeri ve nadir durumlarda bebekte geç gelişme gibi riskleriniz artar.Ayrıca eğer gebelikte depresyon seviyeniz yüksekse postpartum yani doğum sonrası depresyon riski de artar.Bu nedenle eğer depresyona girdiğinizi düşünüyorsanız yardım aramaktan çekinmeyin çünkü bebeğin sağlıklı gelişmesi için annenin hem vücut hem de zihinsel yönden sağlıklı olması gerekir.

Gebelik depresyonu için tedaviler

Gebelikte depresyonla yaşamak zorunda değilsiniz,bunun için çok etkili tedavi metotları vardır.Bir çok doktor ilk başlarda ilaçsız tedavi yöntemlerini tavsiye eder.Bunlar psikoterapi(konuşma terapisi),ışık terapisi(ışık yardımıyla beyinde bulunan serotonin hormonunun düzenlenmesi),akupunktur ve meditasyon.

Gebelikte antidepresan kullanmak

Eğer depresyon ciddi seviyelere ulaşırsa doktorunuz size ilaçlı tedavi yöntemini tavsiye eder.İlaçlı tedavi yöntemi zolft,prozac,paxil,celexa veya wellbutrin gibi antidepresanlarla yapılır.Uzmanlar antidepresanların gebelikte tehlikeli olduğu düşünmüyor,bazı riskleri olsa bile depresyon riskleri kadar değil.Yani depresyondan kurtulmak için antidpresanları kullanmanız daha iyidir çünkü depresyonun gebelikte yukarıda da belirtildiği gibi çok ağır riskleri vardır.

Eğer gebelikten önce antidepresan alıyorsanız hamile kalmayı denemeden önce doktorunuza başvurun,böylece doktorunuz ilaçların dozajını gebeliğe göre ayarlayabilir.Gebeliğe girerken kullandığınız antidepresan ilaçlarını tamamen kullanmayı bırakmayın,çünkü bu gebelikte ruhsal bozukluklara neden olabilir.

Gebelik sırasında herhangi bir bitkisel ilaç veya reçeteli ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurun.Bazı ilaçlar siz ve bebeğinizin sağlığını tehlikeye atabilir.

Depresyondan kurtulmak için başvurabileceğiniz bazı hayat tarzı değişiklikleri

-Bol miktarda dinlenin.
-Dışarıda sürekli zaman geçirin.
-Dengeli bir diyet uygulayın
-Egzersiz yapın.
-Aileniz ve arkadaşlarınız bol bol zaman geçirin.
-Büyük hayat tarzı değişikliklerinden kaçının.
-Hissettiklerinizi paylaşın.