Gebelik testi adet tarihinden önce mi sonra mı yapılır?

Eğer hamile kalmayı planladıysanız,yumurtlama gününden sonra test yapmak için her geçen saati bile saymaya başlarsınız.Eğer test yapmanın zamanı  gelmişse bir saniye bile beklemek istemezsiniz.Yeni nesil kadınlar eski nesil gibi adet kaybını bekleyip ondan sonra test yapmayı beklemek istemezler.Fakat ne zaman test yapılacağını bilseniz daha doğru sonuçlar alabilirsiniz.Genelde çok erken yapılan gebelik testleri yanlış negatif sonuçlara neden oluyor.

Gebelik testi adet tarihinden önce mi sonra mı?

Gebelik testini adet kaybından sonra yani beklenen adet tarihinden sonra yapmak daha doğru sonuç verir.

Testi adetten hemen önce de yapabilirsiniz.

Evde yapılan gebelik testleri

Testin ne zaman yapılabileceğini belirlemek için gebelik testlerinin nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmanız size yardımcı olacaktır.Evde gebelik testleri idrarda bulunan hCG hormonunu tespit ederek çalışır.Döllenmeden sonra veya yumurtlamadan yaklaşık olarak 7-10 gün sonra döllenen yumurta rahimin endometrium tabakasına enjekte olur.Buna implantasyon denir.İmplantasyon başladıktan hemen sonra hCG hormonu embriyo tarafından salgılanır.

Eğer implantasyondan sonra test yapmayı düşünüyorsanız çok iyi duyarlılığa sahip testleri almalısınız.Testiniz ne kadar duyarlıysa o kadar erken gebe olduğunuzu öğrenebilirsiniz.Çünkü hCG hormonu yavaş yavaş artmaya başlar,duyarlı testler küçük miktardaki hCG hormonunu tespit edebilir.Yeni hamile kalan bir kadın 25 mlU'luk testle yumurtlamadan 10 gün sonra,50 mlU'luk testle yumurtlamadan 12 gün sonra ve 100 mlU'luk testle yumurtlamadan iki hafta sonra gebe olduğunu öğrenebilir.

En iyi kalibre edilmiş veya en duyarlı gebelik testi 20 mlU'dur.Bu test yumurtlamadan 7-10 gün sonra gebe olup olmadığınızı size söyleyebilir.

Gebelik testlerini yapmaya başladığınız zaman iki çeşit gebelik testi ile karşılaşacaksınız:strip testleri ve midstream testleri.Bu testlerden herhangi birini seçmek size kalmış bir şeydir.Bazı kadınlar midstream testlerini çok kolay ve elverişli buluyorlar çünkü idrar örneği toplamanıza gerek yok,sadece idrar akışına bırakmanız yeterlidir.Fakat bu testler strip testlerine göre biraz daha pahalıdır.

Eğer gebelik testlerinin daha erken pozitif sonuç vermesini istiyorsanız bunu sabah yapmalısınız yada uyandıktan hemen sonra.Çünkü gün içinde içeceğiniz içecekler idrarınızın seyrelmesine neden olabilir,yani sık idrara çıktığınız için idrardaki hCG hormonu azalabilir.Bu nedenle sabah idrarınız hCG hormonu bakımından yoğunken testi yapmanız en iyisidir.


Gebeliğin erken belirtileri nelerdir?

Testlerle birlikte veya testleri beklemeden bazı erken gebelik belirtilerini bilmeniz gebe kalıp kalmadığınız konusunda size yardımcı olabilir.Gebeliğin en erken bazı belirtileri şöyledir:

-İmplantasyon kanaması:embriyo rahim astarına enjekte olurken,bazı kramplar veya çok küçük kanama lekeleri ile karşılaşabilirsiniz.
-Şişen ve ağrıyan göğüsler
-Yorgunluk veya bitkinlik
-Yemeklerden nefret etmek veya çok istemek

Eğer yukarıdaki belirtilerle karşılaşırsanız gebelik testlerini daha erkene çekebilirsiniz,böylece gebelik testleri ile gebeliğinizi doğrulayabilirsiniz.