Erken doğum riski ve belirtileri

Bazen erken doğum konusunda endişeye düşebilirsiniz.Çünkü çok erken doğum yapmanız bebeğiniz için bir çok risk taşır ve ayrıca bazı problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Erken doğum veya prematüre doğum yaklaşık olarak hamileliklerin %12'sinde meydana gelir.Fakat,eğer erken doğum belirtilerini bilirseniz ve bazı risklerden kaçınırsanız,erken doğum yapma olasılığını azaltabilirsiniz.

Erken (prematüre) doğum nedir?

Normal bir gebelik yaklaşık 40 hafta sürer.Nadir de olsa bazen doğum sancısı erken başlar,yani 37.haftadan önce başlar.Bu durum rahim kasılmaları rahim ağzını normal göre daha erken genişlettiği zaman meydana gelir.Sonuç olarak,doğacak bebek bir çok sağlık riski ile karşılaşabilir.

Ama gelişen teknoloji ve keşfedilen bazı ilaçlar sağlık konusunda bebeğe büyük oranda yardımcı olabilir.

Erken doğum için risk faktörleri nelerdir?

Erken doğuma özel bir sebep henüz bilinmiyor,bazı faktörler kadının erken doğum yapma riskini artırabilir.Fakat,bazı özel riskleri taşımak kadının kesinlikle erken doğum yapacağı anlamına gelmez.Bir kadın göze çarpan hiçbir neden olmadan da erken doğum yapabilir.

Erken doğum için en büyük riskler:

-Çoğul gebelik
-Daha önce erken doğum yapmak
-Bazı rahim veya rahim ağzı anormalliklerine sahip olmak

Erken doğumun tıbbi riskleri:

-Sidik torbası veya böbrek enfeksiyonu
-Gebelikte yüksek ateşle birlikte enfeksiyon
-Yirminci haftadan sonra açıklanamayan vajinal  kanama
-Yüksek tansiyon,böbrek hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıklar
-Birden fazla kürtaj yapmak
-Pıhtılaşma bozukluğu(trombofili)
-Tüp bebekten sonra tek fetüs ile hamile kalmak
-Gebelikler arasında çok az zaman geçmiş olması(iki gebeliğin arasındaki zamanın 6-9 aydan az olması)

Erken doğum için hayat tarzı riskleri:

-Doğum öncesi bakım yapmamak
-Sigara içmek
-Alkol almak
-Uyuşturucu madde kullanmak
-Aile içi şiddet:fiziksel,cinsel ve duygusal istismar
-Yetersiz sosyal destek
-Yüksek stres
-Düşük kazanç ve uzun çalışma saatleri

Erken doğumun belirtileri nelerdir?

Eğer erken doğumun belirtilerini bilirseniz ve bu belirtileri fark ettiğinizde doktorunuzu çağırırsanız erken doğumu önleme şansınız fazladır.

-Bir saatte dörtten fazla kasılmanın hissedilmesi
-Vajinadan sulu akıntı sızması(bu amniyon zarının patladığının işareti olabilir)
-Alt karın bölgesinde menstrual kramplara benzer kramplar.bu kramplar gelip gidebilir  veya sürekli olabilir.
-Düşük,donuk sırt ağrısı,genellikle bel kısmı altında hissedilir.
-Bebeğinizin aşağı kaydığı hissi uyandıran pelvik basınç
-Karın krampları
-Vajinal akıntının artması veya değişmesi


Kasılmalar nasıl hissedilir?

Rahim kasları kasılmaya başladığı zaman,karnınızın daha da sertleştiğini hissedeceksiniz.Kasılma yok olmaya başladığında,rahim yumuşak olur.Hamilelik boyunca rahim tabakları düzensizce sertleşir ve genellikle sertleşme olurken ağrı hissetmezsiniz.

Eğer kasılmalar düzensizse ve rahim ağzının açılmasına neden olmuyorsa,bu kasılmalar Braxton Hicks kasılmaları(yalancı kasılmalar) olarak bilinir.Eğer kasılmalar düzenli ise ve her 10-12 dakikada bir meydana geliyorsa  rahim ağzının açılmasına neden olabilir.Bu durumda doktorunuzla iletişime geçmelisiniz veya hastaneye gitmelisiniz.

Eğer erken doğum belirtilerini fark edersem ne yapmalıyım?

Erken doğum belirtileri veya işaretlerini fark ederseniz,hemen doktorunuza başvurun.Fakat bazı adımları atmanız durumunda doğum sancılarını önleyebilirsiniz:

-Sidik torbasını boşaltın(idrara çıkın)
-Sol tarafınıza uzanın,bu belirtileri yavaşlatabilir   veya durdurabilir.
-Bir kaç bardaki su için.Çünkü vücudun susuz kalması kasılmalara neden olabilir.
-Bir saat boyunca kasılma sayısını sayın.

Eğer bir saat geçtikten sonra belirtiler yok olmazsa,doktorunuzla iletişime geçin veya hastaneye gidin.Doktorunuzla iletişime geçerken,erken doğum belirtilerinden şüphe ettiğinizi söylemeyi unutmayın.

Erken doğumun başlayıp başlamadığını kesin bilmenin yolu rahim ağzı muayenesidir.Rahim ağzı muayenesinde eğer rahim ağzı açılıyorsa,bu erken doğumun nedeni olabilir.

Erken doğum için hangi tedaviler uygulanır?

-Magnezyum sülfat damar içi ile verilir.Bu ilaç geçici mide bulantısına neden olabilir.İlk başta büyük dozda magnezyum sülfat verilir daha sonra sürekli  ve küçük dozlarda 12-24 saat için verilir.

-Bebeğin gelişimini veya beyin olgunluğunu ve akciğerlerini hızlı bir şekilde geliştirmek için Corticosteroid(kortikosteroid) ilacı verilir.

-Bazen kasılmaları azaltmak için oral ilaçlar verilir,ve bu durumda kadın kendini daha rahat hissedebilir.

Erken doğumun bebek üzerindeki etkisi nedir?

Bebeğiniz anne rahminde ne kadar çok kalırsa,sağlıklı olma şansı o kadar artar.Çok erken doğan bebekler genelikle beyin ve nörolojik komplikasyonlara sahip olurlar.Ve ayrıca sindirim ve nefes alma problemleri de yaşayabilir.

Bazı prematüre bebekler doğduktan sonra gelişme bozuklukları yaşar ve okulda öğrenme zorluğu çeker.Bir bebek ne kadar erken doğarsa,sağlık problemleri ile karşılaşma riski  de o kadar artar.

Erken doğum sancısı her daim erken doğuma neden olmaz.Erken doğum sancısı yaşayan bazı kadınlar hamilelikleri iyice ilerlene kadar yatağa konulur ve gözlem altında tutulur.24.haftadan önce doğan bebeklerin yaşama şansları oldukça azdır.

Sadece %50'si yaşayabiliyor,geri kalan diğerleri ya hayatını kaybediyor yada kalıcı problemlere sahip oluyor.Fakat 32.haftadan sonra doğan bebeklerin yaşama şansı çok yüksektir ve genellikle uzun süreli komplikasyonları yaşamaz.