Epidural anestezi hakkında sık sorulan sorular

1-Epidural anestezi acıtır mı?

Cevap kimin sorduğuna bağlıdır.Bazı kadınlar epidural yerleşimi sırasında ufak ağrılar yaşayabilir ve küçük tüp veya kateter yerleştirirken basınçtan dolayı bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

2-Epidural ne zaman yapılmalı?

Epidural genellikle rahim ağzı 4 cm'den fazla açıldığı ve gerçek aktif doğum sancılarını yaşadığınız zaman yerleştirilir.

3-Epidural,doğumu nasıl etkiler?

Epidural doğumu yavaşlatabilir ve kasılmaların zayıf olmasına neden olabilir.Eğer bu meydana gelirse,doğumu hızlandırmak için size Pitocin ilacı verilebilir.

4-Epidural anestezi bebeğimi nasıl etkiler?

Epiduralın bebekler üzerindeki etkileri belirsizdir.Bir çok faktör bebeği etkileyebilir.Epidural için kullanılan dozaj miktarı,doğumun uzunluğu ve bebeğin kendisine bağlı olarak muhtemel bazı olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Bebek için ortaya çıkan olumsuz sonuçlardan bir tanesi bebeğin emzirme sırasında annenin göğüslerine kilitlenememesidir.Başka bir olumsuz sonuç,bebek rahimdeyken uyuşuk olabilir ve doğum için pozisyon almakta zorlanabilir.

Epidural için kullanılan ilaçlar ayrıca solunum depresyonu ve bebekte kalp atışının azalmasına neden olabilir.Bu ilaçlar bebeğe zarar vermemesine rağmen,yeni doğan bebek üzerinde bazı olumsuz yan etkiler oluşturabilir.

Epidural her daim çalışır mı?

Bir çok kişi için doğum boyunca epidural ağrıyı iyileştirmede oldukça etkilidir.Bazı kadınlar epidural kullanımına rağmen ağrıyı hissettiklerinden şikayet ederler veya sadece vücudun bir tarafında etkili olduğundan.

Epidural kullanırsam,bebeği itebilir miyim?

Bazen epidural nedeniyle kasılmaların olduğunu hissetmezsiniz.Eğer kasılmaları hissetmezseniz,bebeği itmekte zorluk çekebilirsiniz.Bu nedenle destekli doğuma ihtiyacınız olabilir.Destekli doğumda forseps kullanılarak bebek doğum kanalından dışarı çekilir.

Epidural yerleştirildikten sonra kendimi nasıl hissederim?

İlk dozdan sonra rahim sinirleri beş dakika içinde uyuşmaya başlar.10-20 dakikadan sonra alt vücut bölgenizin tamamen uyuştuğunu hissedebilirsiniz.Anestetik doz etkisini yitirmeye başladığında,her 1-2 saatte size daha çok doz verilir.

Epidural çeşidine ve dozaj miktarına bağlı olarak yatağınıza hapsedilebilir,ve ayağa yada hareket etmenize izin verilmeyebilir.

Eğer doğum bir kaç saatten fazla sürerse,idrar kateterizasyona ihtiyacınız olacak.Çünkü karnınız uyuşur ve bu nedenle işemede zorluk yaşarsınız.Bebek doğduktan sonra kateter çıkarılır ve epidural anestezi etkisi bir iki saat içinde yok olmaya başlar.