Doğumun başladığı nasıl anlaşılır?

1-Doğumun bir kaç hafta veya bir kaç gün içinde başlayacağının belirtileri:

-Rahatlama:Yeniden rahat bir şekilde nefes alabilirsiniz.Bu bebeğin pelvise düştüğünün belirtisidir.Diyafram üzerindeki basınç azalır,böylece nefes darlıkları ortadan az da olsa kalkar,kendinizi daha rahat hissedersiniz.Sidik torbasına olan basınç artar,bu nedenle daha çok idrara çıkarsınız.

İnsanlar sizin dış görünüşünüz hakkında yorumlarda bulunabilir,fakat siz bu değişiklikleri pek fark etmeyeceksiniz.

-Nişan gelmesi:Gebelik boyunca,kalın mukus tıkacı rahim ağzında toplanır ve bakterilerin rahime girmesini önler.Rahim ağzı kalınlaşmaya ve esnemeye başladığı zaman bu mukus tıkacı düşer.Bazı kadınlar düşen tıkacın mantar gibi katı olduğunu düşünürler,aslında mukus tıkacı yapışkan bir akıntıdır.

Mukus tıkacı açık renkli,pembe veya kan karışmış olabilir.Nişan gelmesinden dakikalar,saatler,hatta günler sonra doğum başlayabilir.Bütün kadınlar bu belirtiyi fark etmez.

-Gebelikte su gelmesi:Sadece kadınların 10'da 1'i aşırı amniyon sıvısını fark eder.Bu olay genellikle evde,yatakta olduğunuz zaman meydana gelir.Bazen amniyon keseleri doğumdan hemen önce patlar veya sıvı sızdırır,ve rahim sidik torbasına basınç uyguladığı için idrar sızması olabilir.Bu nedenle bazen idrarı amniyon sıvısından ayırmak zor olabilir.

Eğer amniyon zarı patlarsa ve  amniyon sıvısı sızarsa,bu sıvı kokusuz olur.Akıntı ani taşkınlık veya sürekli damlalar şeklinde olabilir.Eğer sıvı sızdığını hissederseniz,birazını alıp koklamanız gerekir.İdrar gibi kokarsa idrar sıvısı,kokusuz ise amniyon sıvısıdır.Eğer amniyon sıvısı ise doktorunuzla iletişime geçmelisiniz

Doktorunuza danışmadan önce cinsel ilişkiden ve vajinaya bakteri girmesine neden olacak bazı şeylerden uzak durun.Doktorunuza danıştıktan sonra akıntının nedeni belli olacak.Eğer akıntı kokusuz ise amniyon sıvısı,idrar gibi kokuyorsa idrar,ve çok kötü kokuyorsa enfeksiyon olma ihtimalli yüksektir.

-Eski enerjiye kavuşma,enerji patlaması:Gebeliğin önemli bir kısmında kendinizi çok yorgun hissediyor ve uyukluyordunuz.Bir gün gelecek ve kendinizi enerji dolu hissedeceksiniz!Bazı şeyleri yapmaya motive olacaksınız,temizlik,bir şeyler alma vb...Ve yapmadığınız ertelediğiniz şeyleri acil yapma hissine kapılacaksınız.Ama kendinizi fazla yormayın,enerjinizi çok tüketmeyin çünkü doğum günü yakın ve enerji toplamaya ihtiyacınız olacak.

-Silinme,rahim ağzının incelmesi:Doğumun son ayında rahim ağzı esner ve incelir.Bu rahim alt kısmının doğum için hazırlık yaptığı anlamına gelir.İnce rahim ağzı daha kolay açılır.

Doktorunuz gebeliğin son ayında rahim ağzını kontrol edebilir.Rahim ağzında oluşan silinme yüzdelik olarak ölçülür.Örneğin doktorunuzdan %25 silinme %50 silinme gibi sayıları duyabilirsiniz.Braxton Hicks kasılmaları(yalancı kasılmalar) silinmede önemli rol oynar.Kendi silinme derecenizi kendiniz tespit edemezsiniz.Ancak doktorunuz silinme derecesini tespit eder.

-Dilatasyon,rahim ağzının açılması:Dilatasyon, rahim ağzının doğuma hazırlık için genişlemeye veya açılmaya başlamasıdır.Dilatasyon santimetre cinsinden ölçülür veya daha az doğru bir teknik olan parmakla ölçülür.Eğer rahim ağzı tam açılmışsa ölçülecek sayı 10 santimetredir ve doğum yapmaya hazırsınız.Doktorunuz size rahim ağzının kaç santimetre açıldığını söyleyebilir.

2-Doğumun  başladığını gösteren belirtiler

-Sürekli kasılmalar,tutarlı kasılmalar:Düzenli rahim kasılmalarını yaşadığınız zaman,bu doğumun başladığının güçlü bir belirtisidir.Yapmanız gereken elinize saatinizi alın ve her bir kasılma uzunluğunu ölçün.

Bu kasılmalar menstrual döngü kramplarına alt sırt ağrısına benzer,gelip gider.Erken doğum boyunca 20-30 dakikada bir meydana gelir.Doğum ilerledikçe kasılmalar arasındaki süre kısalır ve 10-15 dakikaya veya daha aza iner.

Kasılmalar arasındaki süre 5 dakikaya inerse doktorunuzu çağırmanın zamanı gelmiştir.

Gerçek doğum kasılmalarının özellikleri

-Düzenlidir.
-Tahmin edilebilir,çünkü beli aralıklarla meydana geldiği için kasılmanın kaç dakikadan sonra olacağını tahmin edebilirsiniz.
-Gittikçe kasılmalar arasındaki süre azalır.
-Kasılmalar gittikçe daha uzun sürer
-Kasılmalar gittikçe daha şiddetlenir.
-Pozisyon değiştirmeniz kasılmaları yavaşlatmaz veya durdurmaz.Ama yalancı kasılmalarda pozisyon değiştirdiğiniz zaman kasılma durur.
-Mukus tıkacı gözükebilir(nişan gelmesi).
-Amniyon zarı yırtılabilir
-Silinme veya dilatasyonda büyük farklar olacak.