Doğumda epidural anestezi

Epidural  anestezi doğum sırasında başvurulan en popüler ve ağrı kesici metotlardan bir tanesidir.Yaklaşık olarak kadınların %50'si doğumda epidural anestezi kullanılır.

Doğum için hazırlanırken ağrı kesici metotlar hakkında bilgi sahibi olmanız doğuma hazırlanmanızda size yardımcı olacaktır.Ayrıca farklı metotları öğrenmek ve bunların yararları veya risklerini kavramak doğum sırasında epidural veya diğer metotlar için karar vermenize yardımcı olur.

Epidural anestezi nedir?

Epidural anestezi bölgesel anestezidir,yani vücudun belli bölgelerinde meydana gelen ağrıyı önler.Epidural anestezinin amacı belli bir bölgede oluşan  ağrıları gidermektir,yani bütün vücudu uyuşturmak değildir.Epidural anestezi vücudun alt bölgesinde sinir uyarılarını bloke eder.Bu nedenle alt vücut bölgelerinizi tam olarak hissetmeyebilirsiniz.

Epidural ilaçlar bupivakain,kloroprokain ve lidokain gibi lokal anestezik ilaçlardan oluşur.Genellikle epidural dozajını düşürmek için fentanyl ve sufentanil gibi opioidler ve narkotiklerle birlikte kullanılır.

Bu ilaçlar annenin kan basıncını dengelemek ve epiduralın etkisini uzatmak için genellikle epinephrine,fentanyl,morphine veya clonidine ile birleştirilir.

Epidural nasıl verilir?

Aktif doğum sancılarından önce damar içi sıvılar verilir(serum).Doğum sancısı veya doğum boyunca 1-2 litre damar içi sıvı alabilirsiniz.Bir anestezist(anestezi konusunda uzman kişi),doğum uzmanı ve hemşire anestezist epiduralı yönetir.

Sizden sırtınızı çıkarmanız,oturmanız veya sol tarafa uzanmanız istenir.Bu pozisyon önemlidir,çünkü hem bazı problemler önlenir hem de epiduralın etkisi artar.

Orta sırt bölgesinin bel kısmı antiseptik çözelti ile yıkanır ve böylece enfeksiyon riski minimum seviyeye indirilir.Sırtınızda bulunan küçük bir alana iğne yapılır ve alt sırt bölgesinde omurga çevresi uyuşturulur.

Ondan sonra küçük tüp veya kateter, iğne aracılığıyla epidural bölgeye geçirilir.İğne yavaşça çıkarılır, periyodik enjeksiyonlar aracılığıyla veya sürekli infüzyon ile ilaç sağlamak için kateter yerinde bırakılır.Kateterin kaymaması için sırt bölgesine bant yardımıyla tutulur.

Epidural çeşitleri nelerdir?

Bugün iki temel epidural kullanılır.Hastaneler ve anestezi ilaçların bileşimi ve dosajları konusunda farklı davranabilir.Bu konuda doktorunuzun yaptığı uygulamaları sorabilirsiniz.

-Düzenli epidural

Kateter yerleştirildikten sonra,Narkotik ve anestezi bileşimi periyodik enjeksiyonlarla yönetilir.Anestezinin dozajını azaltmak için fentanly ve morphine(morfin) gibi narkotikler verilir.Bunlar bupivakain,kloroprokain ve lidokain gibi anestetik ilaçlarla birlikte kullanılır.

Bu sizi anestezinin aşırı etkisinden koruyacaktır.

-Kombine spinal epidural

İlk narkotik,anestetik doz veya ikisinin birleşimi omurgayı kaplayan en dıştaki zarın altına enjekte edilir.Bu intratekal bölgedir.Anestezist, iğneyi epidural bölgeye geri yerleştirir,iğne aracılığıyla kateter geçirilir,ve ondan sonra iğne çekilir ve kateter yerinde bırakılır.

Bu size çok hareket etme ve pozisyon değiştirmek için bir yetenek sunar.Kateter yerindeyken eğer başlangıçta verilen epidural yetersiz gelirse daha çok epidural isteyebilirsiniz.Epidural yerleştirildikten sonra yemek,içmek gibi konularda hastanenin kuralları hakkında gerekli bilgileri doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Kombine spinal epidural kas gücünü,dengesini ve tepkisini azaltır ve 4-8 saat boyunca sizi ağrıdan korur.

Epiduralın faydaları nelerdir?

-Eğer doğum uzarsa,epidural rahat olmanızı sağlar

-Doğum sırasında ağrıları yatıştırarak sizi bir daha ki doğumlar için cesaretlendirir.

-Epidural aktif olmanızı sağlar ve böylece  doğumda bir aktif katılımcı olabilirsiniz.

-Eğer sezaryenle doğum yapacaksanız,epidural uyanık kalmanızı sağlar ve iyileşmede ağrıları önler.

-Diğer başa çıkma mekanizmaları pek etkili olmayabilir,epidural sinirlilik ve yorgunluk veya tükenme gibi durumlarda size yardımcı olur.Epidural güçlenmenizi,doğuma daha konsantre olmanızı sağlar.

Epidural kullanmanın riskleri nelerdir?

-Epidural anestezi tansiyonun aniden düşmesine neden olabilir.Bu sebepten dolayı bebeğe yeterli miktarda kan gittiğinden emin olmak için sürekli kan basıncınız veya tansiyonunuz kontrol edilir.Eğer tansiyon birden düşerse serum,ilaçlar ve oksijenle tedavi olmanız gerekebilir.

-Spinal sıvı sızması nedeniyle ciddi başağrısı yaşayabilirsiniz.Kadınların %1'i bu yan etkiyi yaşar.Eğer bu yan etki geçmezse,kanınız alınır ve epidural bölgeye enjekte edilir,böylece başağrısı hafifler.

-Epiduraldan sonra sürekli yatakta pozisyon değiştirmeniz gerekir,ve bebeğin kalp atışları sürekli kontrol edilir.Sadece bir pozisyonda uzanmak bazen doğum sancılarını yavaşlatır veya tamamen durdurabilir.

-Titreme,kulaklarda zil,sırt  ağrısı,iğne yerinde ağrı,mide bulantısı veya işeme zorluğu gibi belirtileri yaşayabilirsiniz.

-Doğumdan  bir kaç saat sonra vücudunuzun alt bölgesi hala uyuşuk olabilir.Bunun için doktorunuzla konuşun.

-Nadir durumlarda,kateter nedeniyle kalıcı sinir hasarı oluşabilir.

-Epidural alt vücudunuzu uyuşturduğu için,bebeği itmekte zorluk çekebilirsiniz.Bu durumda forseps veya sezaryen riski artar.

Epidural ne zaman kullanılmamalıdır?

Alttaki bazı durumlarda epidural kullanmak sizin için bir seçenek olamayabilir:

-Kan inceltici kullanmak
-Düşük tromposit sayımlarına sahip olmak
-Kanama veya şok gibi durumlarda
-Sırt bölgesinde enfeksiyon olması
-Kan enfeksiyonu taşımak
-Rahim ağzı en az 4 cm açılmamışsa
-Doğum çok çabuk ilerliyorsa,ve yeterli zaman yoksa