Nişan gelmesi ne kadar olur?

Nişan gelmesi miktar olarak ne kadardır?

Akıntı tıkacı bir mukus parçası ve jel şeklinde olur,hatta bir deniz anasına bile benzeyebilir.Nişan gelmesi akıntısı rahim ağzındayken yaklaşık 4-5 cm uzunluğunda ve dışarı atıldığında ise miktar olarak yaklaşık 4-5 çay kaşığıdır.Eğer akıntı parça parça yani birden değil de zamanla atılırsa size daha azmış gibi gelebilir.

Nişan gelmesi rengi değişebilir,bazen açık renkliyken bazen de koyu kırmızı,kahverengi veya burun akıntısı gibi sarımsı veya yeşilimsi olabilir.Ama akıntı genellikle açık renkli ve kan izleri taşır.Tüm bu renkler normal olarak düşünülür.

Doğuma hazırlık için rahim ağzının silinmesi veya genişlemesi yada açılması nedeniyle akıntıda kan izlerinin olması oldukça normaldir.Burada önemli olan kanamanın çok fazla olmamasıdır.Eğer kanama çok fazla ise bu durumda lütfen doktorunuza başvurun.

Nişan gelmesi ne kadar olur?

Nişan gelmesi miktarını,şeklini ve rengini anlatan şey bir resimdir.Resimde gördüğünüz gibi nişan akıntısı açık renkli ve bazı kan izlerini taşıyor,aslında bir jel şeklindedir.Miktarı ise 4-5 çay kaşığı kadar vardır.Eğer akıntının tamamı birden atılırsa akıntının nişan akıntısı olduğunu daha iyi anlayacaksınız.Fakat parça parça gelmesi durumunda başka akıntılarla da karıştırabilirsiniz.
Her gebelik olduğunda ilk aylarda rahim tarafından salgılanan akıntı veya mukus rahim ağzında toplanır,kalınlaşır ve rahim ağzını kapatır.Kalınlaşan akıntı rahim ağzını kapatarak rahimi ve bebeği çeşitli enfeksiyon ve hastalıklara karşı korur.Ayrıca ilişki boyunca rahim ağzında toplanan nişan akıntısı bebeğin zarar görmesini önler.

Nişan akıntısı servikal bez salgılarından oluşur.Jelatin şeklinde olan bu kitle rahim ağzı kanalını kapatır.Ve nişan mukusu genellikle gebeliğin ilk ayının sonunda oluşur.Yani yumurta rahime yerleştikten kısa süre sonra.Bu zaman rahim ağzı yumuşar,şişer ve rahim ağzı hücreleri tarafından üretilen servikal mukus ile dolar.

Rahim ağzı salgıları genellikle östrojen ve progestin tarafından desteklenir,ayrıca bu hormonlar fetüs gelişimini de destekler.Böylece nişan mukusu sert bir katı olmaz her daim sıvımsı kalır ve tüm rahim ağzını kaplayarak enfeksiyon girişini önler.Örneğin bakterilere karşı özel bir madde içerir ve bakterilerin rahime girişini engeller.

Nişan akıntısı kötü kokmamalıdır.Kötü kokan vajinal akıntılar genellikle enfeksiyon belirtisidir.Bu durumda gebeliğinizin zarar görmemesi için hemen doktorunuza danışın.


Nişan gelmesi ne zaman olur?

Nişan gelmesi doğum yaklaştığı tarihlerde olur.Genellikle 36-42 haftaları arasında nişan gelmesini fark edebilirsiniz.Nişan gelmesinden hemen sonra doğum olmayabilir.Bu süre genellikle değişir.Bazen nişan gelmesinden birkaç saat sonra doğum olurken bazen de 2-3 hafta sonra doğum başlayabilir.