Bebek rahime neden tutunamaz?

Bebeğin rahime yerleşmesi başarılı bir gebelik için ilk adımdır,fakat tüm kadınlar için bu o kadar kolay olmayabilir.Birçok bebek sağlıklı bir şekilde rahime tutunmayı başarır,fakat bazıları ise birkaç nedenden dolayı rahime tutunamayabilir.

Bebek neden rahime tutunamaz?Bebek neden rahime yerleşemez?

1-Gelişme bozukluğu

Döllenme başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra embriyo 7-10 gün içinde rahime yerleşir.Araştırmacılara göre bebek rahime gitmeden önce tripsin denilen kimyasalla rahimi uyarır ve rahim embriyo veya bebek için uygun ortam oluşturur.Eğer bebek bu kimyasalı üretmekte başarısız olursa rahime herhangi bir mesaj gitmez ve böyle rahim astarı bebek için hazırlık yapmaz.Bu durumda bebek rahime tutunmayabilir.

2-Genetik nedenler

Hepimiz biliyoruz,kromozomlar döllenen yumurta için önemli rol oynar.Her sperm ve yumurta 23 kromozom taşır,ve yerleşmenin başarılı olabilmesi için toplam kromozom sayısı 46 olmalı.Döllenme zamanında bazen kromozom sayısı bir tane fazla veya az olabilir.Bu durumda bebek rahime tutunamaz veya yerleşme başarısız olur.

3-Bağışıklık sorunları

Zayıf bir bağışıklı sistemi hamile kalmamanız için en büyük engel olabilir.Nedenler değişebilir,fakat zayıf bağışıklık sistemi daha çok hayat tarzınızla ilgilidir.Gebelikte birçok değişim meydana gelir ve bunlarla mücadele için güçlü bir bağışıklık gereklidir.Ama maalesef bazı kadınlar bu mücadeleyi daha ilk günlerde kaybeder ve bu da embriyonun veya bebeğin rahime tutunamamasının bir nedeni sayılabilir.

4-Kan pıhtılaşması

Bebeğin başarılı bir şekilde rahime tutunması için uygun bir rahim mukoza zarı zorunludur,böylece kan kolay bir şekilde bebeğe akabilir.Eğer rahim zarına doğru bir şekilde kan akışı olmazsa bebek rahime tutunmayabilir.Eğer sık kan pıhtılaşmasını hisseden kadınlardan iseniz,yerleşme süreci bebeğiniz için başarısız olabilir.

5-Fetüs bozukluklar 

Bu bozukluklardan özellikle annesel faktörler sorumludur.Eğer anne günlük vitamin ve mineralleri eksik alırsa bebeğin gelişimi karşılanamayabilir.Bunun yanında hamile kalma şansını artırmak için bazı yiyecekler vardır.Eğer sağlıklı veya dengeli bir diyet uygulamıyorsanız hamile kaldıktan sonra bebek rahime tutunmayabilir,yani gebeliği devam ettirmekte başarısız olabilirsiniz.

6-Fallop tüpü kanseri

Fallop tüpü veya döl yatağı döllenmenin bir parçasıdır.Fakat fallop tüpü kanseri doğurganlık için bir engel olabilir.İlk aşamalarda bu tedavi edilebilir,ama gelecekte başarılı bir tutunma için garanti vermez.

7-Dış gebelik

Dış gebelik embriyonun veya bebeğin rahim dışında başka bir organa genellikle fallop tüpünde gelişmesidir.Bu nedenle yerleşme hiç olmaz.Bunun tek çaresi kürtajla embriyoyu almaktır,aksi halde iç kanama hatta annenin ölümü ile sonuçlanabilir.

8-Çok sayıda düşük yapmak

Eğer bir kadın geçmişte çok düşük yapmışsa vücudu artık doğal bir şekilde gebeliği devam ettirmemeyi alışkanlık haline getirebilir.Özellikle 35 yaşından sonra bu durum oldukça yaygındır,ayrıca kadında çıkan bazı hastalıklar da bebeğin rahime tutunmasını engelleyebilir.